Dr Bożena Horbaczewska i Łukasz Sawicki zaprezentowali w Bełchatowie koncepcję Centralnego Okręgu Przemysłowego 2.0 (COP 2.0), którego jednym z głównych elementów jest Model SaHo.

W piątek 28 marca 2025 r. w Bełchatowie odbyła się konferencja pt. „Od węgla do atomu. Bełchatów przyszłości”. Konferencja, w której udział wzięło ok. 1200 osób, została zorganizowana przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. (PGE GiEK S.A.) Jej celem było przedstawienie koncepcji budowy drugiej elektrowni jądrowej w ramach Programu polskiej energetyki jądrowej właśnie w tej lokalizacji.
Autorzy Modelu SaHo, na zaproszenie prezesa zarządu spółki Jacka Kaczorowskiego, przedstawili pomysł budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego 2.0. Zakłada on budowę dużej strefy przemysłowej w regionie bełchatowskim, częściowo opartej o infrastrukturę jeszcze istniejącej elektrowni węglowej, oraz zasilanie jej najtańszą w Unii Europejskiej energią elektryczną z Elektrowni Jądrowej Bełchatów m.in. za pośrednictwem linii bezpośrednich.

Bloki jądrowe byłyby zbudowane w Modelu SaHo w wersji przygotowanej specjalnie dla tego projektu, a ich właścicielami oprócz PGE mogą być zarówno lokalni odbiorcy końcowi energii (przemysł, samorządy m.in. miasto Łódź), jak i odbiorcy energii z innych części Polski przyłączeni do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
Linie bezpośrednie zapewnią najtańszą energię zarówno odbiorcom ulokowanym na terenach COP 2.0, jak i tym zlokalizowanym poza strefą, ale w niewielkiej odległości.
Na marginesie należy dodać, że linia bezpośrednia nie jest niezbędna do wdrożenia Modelu SaHo, wbrew spotykanym niekiedy opiniom. W tym konkretnym przypadku jej celem jest dodatkowe obniżenie kosztów dostarczanej do odbiorców energii.
Nazwa koncepcji jest historycznym nawiązaniem do Centralnego Okręgu Przemysłowego, realizowanego w Polsce w latach 1936-1939, który przyspieszył wyjście Polski z kryzysu gospodarczego, zwiększył potencjał przemysłowy oraz zdolności obronne kraju (budowa zakładów przemysłu zbrojeniowego). Jednocześnie nazwa wskazuje na centralne ulokowanie okręgu na mapie naszego kraju, podobnie jak było w przypadku COP z lat 30. XX w.
Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem. Jest ona dostępna na naszej stronie w dziale Publikacje i Media
Więcej informacji o konferencji: https://atomdlabelchatowa.pl
Relacja z wydarzenia na portalu Linked-In: https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7313538786385137664/